1. Home
  2. YOUNG ARCHITECTS
  3. YA RYNEK
  4. ZRÓWNOWAŻONA PRZYSZŁOŚĆ W ŚWIETLE SZKŁA – PREMIERA ALBUMU Z REALIZACJAMI SAINT-GOBAIN GLASS
ZRÓWNOWAŻONA PRZYSZŁOŚĆ W ŚWIETLE SZKŁA – PREMIERA ALBUMU Z REALIZACJAMI SAINT-GOBAIN GLASS
0

ZRÓWNOWAŻONA PRZYSZŁOŚĆ W ŚWIETLE SZKŁA – PREMIERA ALBUMU Z REALIZACJAMI SAINT-GOBAIN GLASS

0

Co łączy budynek Forum w Gdańsku, Varso 1 i 2 w Warszawie oraz Kopiec Kościuszki w Krakowie? Innowacyjne rozwiązania szklane, które troszczą się o ludzi i środowisko naturalne! Saint-Gobain Glass zaprasza w niezwykłą podróż po najbardziej prestiżowych realizacjach w Polsce i za granicą, powstałych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i well-beingu. Wszystko to za sprawą albumu „W świetle szkła”, który właśnie ma swoją premierę.

Architektura w harmonii z naturą

Powiedzieć, że szkło zyskuje na popularności, to jak nie powiedzieć nic. Dziś przeszklone konstrukcje są symbolem prestiżu, elegancji i funkcjonalności. Szkło idealnie wpisuje się w każdy typ budowli, a jego wszechstronność zastosowania, trwałość i łatwość obróbki sprawiają, że pomoże spełnić każdą, nawet najbardziej nowatorską wizję architektów, dbając przy tym o bezpieczeństwo ludzi oraz kondycję środowiska. To dzięki niemu wnętrza szeroko otwierają się na otaczający świat i garściami czerpią z dobrodziejstw natury – światła, zieleni i malowanych za szybą pejzaży, które stają się teraz integralną częścią aranżacji.

Forum w Gdańsku. Zastosowane szkło: COOL-LITE® XTREME 60/28 II. Projekt: SUD Architekci. Fot. Saint-Gobain

Rok 2022 okrzyknięty został rokiem szkła, jednak fascynacja jego unikalnymi cechami i możliwościami konstrukcyjnymi trwa od dawna i z każdym dniem nabiera mocy. Dzięki zaawansowanym systemom produkcji szklane tafle mogą obecnie pochwalić się doskonałymi właściwościami użytkowymi i walorami wizualnymi, spełniając tym samym nawet najbardziej restrykcyjne normy. To w nich upatruje się sprzymierzeńca w walce z postępującymi zmianami klimatu, a przyszłość architektury w świetle szkła jawi się obiecująco.

– Zgodnie ze światowymi eko-trendami, nowoczesne inwestycje projektowane są dziś w duchu zrównoważonego budownictwa, które kładzie nacisk na dobre samopoczucie i zdrowie użytkowników, ale także troskę o środowisko naturalne – mówi Benedykt Korduła, Dyrektor Marketingu Saint-Gobain Glass. – Misją Grupy Saint-Gobain jest tworzenie miejsc podnoszących jakość codziennego życia, a przy tym sprzyjających planecie, zgodnie z naszym celem nadrzędnym „Making The World a Better Home”. W zakładach Saint-Gobain Glass do produkcji szkła wykorzystujemy coraz więcej stłuczki szklanej, aby ograniczyć zużycie energii i emisję CO2, nie do przecenienia jest też coraz istotniejszy aspekt obiegu zamkniętego i wtórnego wykorzystania surowców z recyklingu. Warto podkreślić, że jedynie budynki powstałe w oparciu o wiarygodne materiały, np. posiadające Deklaracje Środowiskowe EPD, mogą ubiegać się o przyznanie certyfikatów zrównoważonego budownictwa, takich jak BREEAM, LEED czy WELL, które stają się dziś standardem nowoczesnej, odpowiedzialnej architektury.

Według raportu Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, od marca 2019 do marca 2020 aż 51% certyfikowanych obiektów z regionu Europy Środkowo-Wschodniej zlokalizowanych było na terenie Polski. Wiele z nagrodzonych inwestycji posiada innowacyjne rozwiązania szklane Saint-Gobain Glass, europejskiego lidera na rynku szkła. W tym roku firma postanowiła zebrać swoje najważniejsze realizacje powstałe w ostatnich latach w formie albumu pt. „W świetle szkła”.

Fascynacja szklaną bryłą

Album „W świetle szkła” wydany przez Saint-Gobain Glass to almanach, w którym znalazły się najpiękniejsze i najbardziej prestiżowe obiekty architektoniczne zrealizowane w Polsce i za granicą. Kryjące się za nimi historie opowiadane są na 240 kartach przez wybitnych architektów, wykonawców, przedstawicieli firm partnerskich oraz samych pracowników. Łącznie w projekcie wzięło udział ponad 60 osób, które łączy pasja do tworzenia zrównoważonej przestrzeni – w świetle szkła.

– Stworzenie albumu „W świetle szkła” było dla nas niemałym przedsięwzięciem i wymagało ogromnego zaangażowania – podsumowuje Benedykt Korduła. – To pierwsze tego typu opracowanie naszego autorstwa na tak dużą skalę. Z dumą oddajemy w Państwa ręce zbiór najważniejszych realizacji powstałych w ostatnich latach i będących owocem pracy wielu wspaniałych specjalistów, którzy na łamach tej publikacji zechcieli podzielić się z czytelnikami swoimi doświadczeniami i emocjami towarzyszącymi im przy tworzeniu poszczególnych projektów, dokonywaniu obliczeń czy produkcji oraz montażu szklanych elementów.

Zaproszenie do współtworzenia albumu przyjęli również niezależni eksperci – znani w branży, Pani Agnieszka Kalinowska-Sołtys, architekt Wiceprezes SARP do spraw środowiska i ochrony klimatu, Partner i Członek Zarządu Pracowni APA Wojciechowski oraz architekt Kacper Kępiński, kurator wystaw, publicysta, kierownik Działu Projektów Zewnętrznych i Wystaw Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, którzy opowiedzieli o trendach we współczesnej architekturze i wyzwaniach, z jakimi przyszło się dziś mierzyć projektantom.

Spektrum możliwości

Biurowce, lotniska, hotele, obiekty kultury, budynki mieszkalne czy przestrzenie mixed-use – wszystkie wspomniane w albumie realizacje spaja nowoczesne szkło marki Saint-Gobain Glass oraz wspólny cel: nieustanne odpowiadanie na bieżące wymagania użytkowników i działanie na rzecz środowiska naturalnego oraz bioróżnorodności. Album przenosi nas w podróż do rozmaitych zakątków kraju i Europy, i pozwala zajrzeć za kulisy powstawania ekskluzywnego biurowca Varso 1 i 2 w Warszawie, na chwilę zamieszkać w Munch Brygge w Oslo, podziwiać luksusową Villę Ola w Szwecji, wyskoczyć na wirtualne zakupy do gdańskiego Forum, odwiedzić Nowy Rynek w Poznaniu, a po wizycie w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Kraków-Balice udać się do Kopca Kościuszki lub Galerii Trofeów Kamila Stocha w Zakopanem.

– Hartowane, laminowane, gięte, emaliowane, pokryte dowolnymi powłokami – szkło jest materiałem plastycznym, który pod względem wytrzymałości, trwałości i bezpieczeństwa może w pełni konkurować z innymi rozwiązaniami projektowymi – mówi Monika Naczeńska, Marketing Manager Saint-Gobain Glass. – Nie dziwi zatem fakt, że stało się naturalnym wyborem architektów i inwestorów, bowiem jego możliwości kreacyjne są praktycznie nieograniczone, a odpowiednio dobrane parametry techniczne poprawiają energooszczędność budynku, pomagają zarządzać poziomem światła dziennego i temperatury oraz gwarantują najlepsze warunki akustyczne. Szkło stanowi łącznik pomiędzy życiem toczącym się na zewnątrz i wewnątrz lub umożliwia zachowanie pełni prywatności – w zależności od bieżących potrzeb.

Album „W świetle szkła” można pobrać ze strony: https://pl.saint-gobain-building-glass.com/pl/w-swietle-szkla.


Nowoczesna architektura wzbudza emocje, a każda inwestycja traktowana jest dziś jak dzieło sztuki – dopracowane w detalach, oparte na odpowiednio dopasowanych komponentach oraz ich misternej produkcji z wykorzystaniem najlepszych technologii. Zachwycający design obiektu stanowi jednocześnie obietnicę najwyższej wygody jego użytkowania i przyjemności płynącej z przebywania we wnętrzach. Nowoczesne szkło jest gwarancją niezrównanej estetyki projektu i nadaje pomieszczeniom sens kreując harmonijną, zrównoważoną przestrzeń dla komfortu obecnych i przyszłych pokoleń.