1. Home
  2. YOUNG ARCHITECTS
  3. YA RYNEK
  4. TRANSPARENTNOŚĆ – POŻĄDANA CECHA WSPÓŁCZESNYCH ELEWACJI
TRANSPARENTNOŚĆ – POŻĄDANA CECHA WSPÓŁCZESNYCH ELEWACJI
0

TRANSPARENTNOŚĆ – POŻĄDANA CECHA WSPÓŁCZESNYCH ELEWACJI

0

Nowoczesne budynki, zarówno biurowe, handlowe, rekreacyjne, użyteczności publicznej, jak i domy prywatne, mają cechę wspólną niezależnie od funkcji, jakie pełnią – ich elewacje są w jak największym stopniu przezierne. Szklane ściany są niewątpliwie dominantą współczesnej architektury.

Doskonale w tę tendencję wpisuje się aluminium – jako materiał konstrukcyjny.

– W przypadku dużych przeszkleń aluminium jest bezkonkurencyjne. Nie wymaga stosowania dodatkowych wkładów usztywniających (jak jest w przypadku PCW), a wielkogabarytowe konstrukcje aluminiowe są sztywne, stabilne i wyjątkowo wytrzymałe – mówi Maciej Borczuk, Dyrektor działu technicznego Ponzio.

W segmencie aluminiowych konstrukcji przesuwnych, w którym Ponzio jako systemodawca ma wieloletnie doświadczenie, zachodzą ogromne zmiany w wyniku coraz większych możliwości technologicznych.

– Do dyspozycji użytkowników przeznaczamy szereg produktów, spośród których można wybierać pomiędzy rozwiązaniami podnoszono-przesuwnymi, a odstawno-przesuwnymi – dodaje Maciej Borczuk.

Decyzje klientów są uzależnione od kilku czynników: od wielkości otworów, funkcji pomieszczeń, ilości miejsca oraz oczywiście zasobności portfela.

SL1600TT drzwi podnoszono-przesuwne

Najbardziej popularnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o drzwi podnoszono-przesuwne, jest system Ponzio SL1600TT, powszechnie stosowany nie tylko w Europie. Budowa profili pozwala na wykonywanie stabilnych konstrukcji o dużych gabarytach i ciężarze skrzydła. Kilkuskrzydłowa konstrukcja drzwi przy tak dużych gabarytach jest niezwykle stabilna i funkcjonalna w użytkowaniu. Przestronne skrzydła drzwiowe zapewniają panoramiczny widok. Zaprojektowany specjalnie węższy „słupek centralny” jeszcze bardziej powiększa powierzchnię przeszklenia. Smukły, delikatny profil sprawia, że konstrukcja jest wizualnie lżejsza oraz bardziej transparentna. System ma także rozwiązanie z otwartym narożnikiem – w ten sposób kompletnie otwiera się na ogród bądź taras. Konstrukcja jest bardzo ciepła oraz szczelna – odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne.

SL1800TT drzwi podnoszono-przesuwne

Te same funkcje pełni kolejny, jeszcze bardziej zaawansowany w grupie systemów podnoszono-przesuwnych SL1800TTHI, który charakteryzuje się lepszymi parametrami termicznymi. Dzięki temu można go stosować z powodzeniem wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia nawet z bardzo niskimi temperaturami. Systemy te są rekomendowane i z powodzeniem stosowane m.in. w Norwegii oraz Finlandii.

SL2000 greatvision wielkogabarytowe drzwi przesuwne

Produktem z grupy premium jest nowość w ofercie Ponzio – SL2000 greatvision. System pozwala na budowę maksymalnie transparentnej konstrukcji o bardzo dużych gabarytach i smukłych profilach, w której widoczne są jedynie wąskie słupki (pozostałe profile mogą być ukryte w bryle budynku). Dzięki minimalnej szerokości słupka centralnego (26 mm) osiągnięto estetyczny wygląd, a także wizualną lekkość. Wysoką izolacyjność termiczną zapewnia zastosowanie 3 rzędów przekładek termicznych.

SL1700TT drzwi odstawno-przesuwne

Przykładem innego typu rozwiązania systemu odstawno-przesuwnego jest SL1700TT. To wyjątkowy produkt, który łączy zalety dwóch rozwiązań: drzwi przesuwnych i okna rozwiernego. Wyróżnia go bardzo wysoka szczelność (także akustyczna) oraz niezwykle intuicyjna obsługa. Nawet przy dużym ciężarze skrzydła drzwi lekko się otwiera i zamyka, bez oporu podczas przesuwania skrzydła. Najnowsze, zmodyfikowane okucia jeszcze bardziej zwiększają nośność systemu. Obecnie ciężar skrzydła może przekraczać 200 kg, co poszerza zakres jego wymiarów.

PE78 FOLD drzwi harmonijkowe

Rozwiązaniem o największych możliwościach, jeśli chodzi o maksymalne otwarcie przestrzeni, są drzwi harmonijkowe Ponzio PE78FOLD. Pozwalają na wykonanie wieloskrzydłowej, symetrycznej konstrukcji o bardzo dużych gabarytach (maksymalna wysokość skrzydła to 3,5 m). Po otwarciu i złożeniu drzwi powstaje wolna przestrzeń między wnętrzem pomieszczenia, a jego częścią zewnętrzną (zazwyczaj tarasową lub basenową) wykorzystywaną sezonowo. Opracowane są dwa warianty: drzwi otwierane na zewnątrz lub do wewnątrz pomieszczenia. Specjalnie zaprojektowane okucia zapewniają komfortowe funkcjonowanie całej konstrukcji. W trosce o estetykę konstrukcja została wyposażona w subtelne zawiasy rolkowe i ukryte wózki. System drzwi harmonijkowych cieszy się dużą popularnością w lokalach użytkowych, takich jak restauracje, kawiarnie, hotele czy apartamenty. Jest także stosowany w domach, zapewniając wysoką ochronę przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi (co potwierdzają bardzo dobre wyniki badań w zakresie szczelności na wodę oraz infiltracji powietrza).

Każdy z przedstawionych systemów ma również dodatkowe funkcje i udogodnienia. Należą do nich: bezprogowe przejście na taras, ochrona antywłamaniowa w klasie RC2 oraz możliwość zastosowania automatyzacji (także ukrytych napędów do skrzydeł drzwiowych). Zastosowanie automatycznego napędu ułatwia otwieranie tak dużych i ciężkich skrzydeł (w przypadku SL2000 maksymalna wysokość skrzydła to 4000 mm).

Wielkogabarytowe przeszklenia ze smukłymi słupkami aluminiowymi doskonale spełniają swoje zadania. Integrują wnętrze z otoczeniem, co stwarza idealne warunki do relaksu i wpływa na dobre samopoczucie. Transparentne powłoki ułatwiają swobodny dostęp światła, pozyskując w ten sposób energię słoneczną. Systemy aluminiowe, o których mowa, przede wszystkim zapewniają wysokie parametry cieplne, co sprawia, że budynek osiąga wysoką klasę efektywności energetycznej. Z kolei trwałość konstrukcji z aluminium gwarantuje długi czas użytkowania, co korzystnie wpływa na ochronę środowiska.