1. Home
  2. YOUNG ARCHITECTS
  3. YA RYNEK
  4. BETONOWA DŻUNGLA CZY MORZE ZIELENI? JAKA PRZYSZŁOŚĆ CZEKA POLSKIE MIASTA W 2050 ROKU?
BETONOWA DŻUNGLA CZY MORZE ZIELENI? JAKA PRZYSZŁOŚĆ CZEKA POLSKIE MIASTA W 2050 ROKU?
0

BETONOWA DŻUNGLA CZY MORZE ZIELENI? JAKA PRZYSZŁOŚĆ CZEKA POLSKIE MIASTA W 2050 ROKU?

0

W obliczu prężnie rozrastającej się tkanki miejskiej, coraz gęściej wypełnianej nowymi inwestycjami budowlanymi, a także postępujących zmian klimatu, których skutki odczuwamy coraz dotkliwiej, Grupa Saint-Gobain prezentuje wizję przyszłości polskich miast i zmian, jakie powinny zajść w ich strukturze ciągu najbliższych 30. lat, zgodnie z panującymi na świecie megatrendami.

Powszechny w popkulturze obraz miast XXI wieku zazwyczaj opiera się na zbliżonych schematach: są gęsto zabudowane, zatłoczone, ponure, a cywilizacja chyli się ku upadkowi. Na szczęście jednak rzeczywistość różni się od fantastycznych wizji twórców – coraz mocniej zwracamy się w stronę natury, betonowe konstrukcje zamieniamy w zielone strefy i dokładamy starań, by powstrzymać galopujące zmiany klimatu.

I właśnie o zmierzchu wszechogarniającej „betonozy” w najnowszym odcinku cyklu „Polskich Miast Przyszłości 2050” opowiada Karol Klos, prezes Wydawnictwa „Forum Branżowe” i zarazem ekspert w dziedzinie branży okiennej. Tytułowa „betonoza” przywodzi na myśl chorobę trawiącą tkankę miejską, która może być katastrofalna w skutkach dla ludzkiego zdrowia oraz samopoczucia i znajduje się wysoko na liście kwestii, jakich należy się wystrzegać w nowoczesnym budownictwie.

Konstrukcje, w których roślinność i budowla tworzą integralną całość, zielone dachy, tereny rekreacyjne i skwery – oto, co proponuje współczesna architektura. – Zieleń daje nam lepszy komfort życia, jeżeli chodzi o temperatury, jakość powietrza, ale także o przebywanie w mieście po godzinach pracy – wtedy, kiedy mamy czas, by żyć. Według mojego wyobrażenia przyszłość (…) jest zielona, na pewno bardziej świadoma i bardziej zrównoważona – mówi w wywiadzie Karol Klos.https://www.youtube.com/embed/ZjJhEQsI4oo?feature=oembed

W rozmowie poruszono m.in. temat losów budownictwa mieszkaniowego i „domów z betonu”. Dowiemy się na przykład, jak według naszego rozmówcy za 30 lat będą wyglądać popularne bloki i w jaki sposób efektywniej wykorzystywać ich potencjał.

Zgodnie z wizją Karola Klosa, w przypadku „wielkiej płyty” zmiany nie przybiorą z pewnością formy rewolucji, lecz stopniowego udoskonalania, które sprawi, że masowo budowane od lat 60. blokowiska przeobrażą się w miejsca bardziej użyteczne, przychylne mieszkańcom i planecie, otwarte na naturę, o wysokim standardzie energetycznym, wyposażone w fotowoltaikę oraz systemy pozyskiwania i akumulowania ciepła, np. z energii słonecznej, dzięki czemu będą tańsze w utrzymaniu i bardziej przyjazne środowisku. Modernizacji wymagać będzie nie tylko elewacja i stolarka, ale także wnętrza lokali. I choć droga do osiągnięcia zamierzonego celu wydaje się długa, misja ta nie jest niewykonalna, choćby z uwagi na istnienie programów finansowych wspierających tego typu działania.

Zainaugurowany z inicjatywy Grupy Saint-Gobain w sierpniu tego roku projekt „Polskie Miasta Przyszłości 2050” to jeden z elementów długofalowej strategii Grupy opartej na celu nadrzędnym „Making The World a Better Home”. Trzonem projektu jest cykl rozmów z cenionymi architektami, specjalistami i naukowcami, prowadzonych przez redaktora Dariusza Bugalskiego, byłego wieloletniego dziennikarza radiowej Trójki, twórcy podcastu K3. Zaproszeni do rozmowy o przyszłości polskich miast eksperci dyskutują o tym, w jakich przestrzeniach będziemy pracować, uczyć się i mieszkać. Poruszają również kwestie komunikacji w miastach przyszłości oraz ekologii i środowiska.

– Wspólna misja uświadamiająca, że nowoczesne budownictwo na pierwszym miejscu powinno stawiać człowieka, jego komfort i poczucie bezpieczeństwa, a przy tym nie jest obojętne na losy planety, wręcz przeciwnie – przyczynia się do poprawy jej kondycji, to dla nas priorytet – mówi Benedykt Korduła, dyrektor marketingu Saint-Gobain Glass Polska. – Szklane rozwiązania oferowane przez naszą firmę doskonale wpisują się w tę misję, zwłaszcza poprawa bilansu energetycznego budynków i dostęp do naturalnego światła, które zapewniają użytkownikom. Okna czy fasady bez przeszkleń straciłyby swój sens.

Zwieńczeniem cyklu będzie specjalny raport poświęcony polskim miastom w 2050 roku, opracowany przez Grupę Saint-Gobain wraz z partnerem projektu, Polskim Towarzystwem Studiów nad Przyszłością. Szczegóły dotyczące projektu oraz wszystkie opublikowane do tej pory wywiady z ekspertami, w tym odcinek pt. „Zmierzch betonozy” z Karolem Klosem w roli głównej, znajdują się na stronie: https://www.saint-gobain.pl/polskie-miasta-przyszlosci-2050.

Projekt współtworzony jest przez marki należące do Grupy Saint-Gobain w tym Saint-Gobain Glass Polska i Glassolutions (www.saint-gobain-glass.pl) – wiodącego dostawcę najwyższej jakości szkła dla architektury i budownictwa.