1. Home
  2. YOUNG ARCHITECTS
  3. YA INSPIRACJE
  4. Zasady łączenia okien w zestawy
Zasady łączenia okien w zestawy
0

Zasady łączenia okien w zestawy

0

Jak optycznie powiększyć przestrzeń na poddaszu, czyli zasady łączenia okien w zestawy. Wielu z nas jest  miłośnikami skandynawskiej architektury, której ważnym elementem jest naturalne światło, przyczyniające się do dobrego samopoczucia, poczucia szczęścia i witalności. Wielu inwestorów jest również zafascynowana skandynawskim klimatem Hygge i pragną domu lub mieszkania, w którym będą mogli żyć w zgodzie z naturą. W jaki sposób architekt może odpowiedzieć na te potrzeby? Jaka wiedza techniczna może być mu przydatna, aby ułatwić codzienną pracę nad projektem?

Pokój z widokiem

Jednym z podstawowych elementów, które gwarantują dobre samopoczucie użytkownikom budynków, jest tzw. komfort wizualny warunkowany takimi czynnikami, jak:

  • ilość i jakość naturalnego światła w budynku
  • jakość i dostęp do widoków na zewnątrz
  • jakość otaczającej przestrzeni

Poczucie przestrzeni, panoramiczny widok, niezwykłe możliwości aranżacji to tylko niektóre korzyści wynikające z instalacji okien dachowych w zestawach, czyli kilku okien obok siebie na wysokości wzroku. Warto zatem przekonać inwestora, że okna zamontowane wysoko w skośnym suficie i brak kontaktu z otoczeniem nie są dobrym rozwiązaniem.

Zasady łączenia okien

W przypadku łączenia okien w zestawy należy mieć na uwadze podstawowe zasady: w poziomie łączmy okna tej samej wysokości – w praktyce jest to jednoznaczne z tym samym rozmiarem okien. Natomiast w pionie łączymy okna o tej samej szerokości, ale jeśli zależy nam na urozmaiceniu, mogą być one różnej długości. Najczęściej spotykanym zestawem okiennym są dwa okna zamontowane obok siebie lub w zestawie pionowym.

Już na etapie projektu konstrukcji dachu należy uwzględnić nie tylko szerokość okien, ale również grubość krokwi oraz szerokość rynienek kołnierzy uszczelniających pomiędzy oknami. Rozstaw krokwi należy dobrać tak, by wymiar w świetle między krokwiami był o 4-6 cm większy niż szerokość okna. Wynika to z faktu, że pomiędzy ościeżnicą okna, a krokwiami należy umieścić jeszcze termoizolację, czyli ramę izolacyjną VELUX BDX, a odległość pomiędzy oknami powinna odpowiadać szerokości rynienek odwadniających pomiędzy nimi.Firma VELUX oferuje szeroki pakiet kołnierzy uszczelniających kombi przeznaczonych do montażu okien w zestawach. Ich elementy wybiera się zależnie od konfiguracji okien. Standardowe odległości pomiędzy oknami w poziomie to 12, 14 lub 16 cm.

Rodzaje rozwiązań

W zestawy można łączyć okna różnych typów i rozmiarów. Możemy  połączyć obok siebie okna dachowe o różnych sposobach otwierania, np. okno elektryczne z oknem otwieranym manualnie. W przypadku okien elektrycznych VELUX mechanizm jest zintegrowany z konstrukcją. To duża zaleta, bo zamknięte okna elektryczne niczym nie różnią się od tych otwieranych manualnie – wyglądają identycznie zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz. Pozwala to na optymalizację kosztów całego zestawu, jeśli jest taka potrzeba.

Innym rozwiązaniem jest łączenie okien dachowych z pionowymi w zestawy kolankowe tak, by wykorzystać ściankę kolankową do otwarcia się na przestrzeń wokół budynku. Jest to bardzo popularne rozwiązanie i daje wyjątkowy komfort wizualny. Otwieramy się wtedy na widok poniżej i wysoko ponad linię horyzontu. Podobnie jest w przypadku okien dachowych, mamy tutaj dużą elastyczność, np.: połączenia okien kolankowych z klapowo-obrotowymi.

Okna kolankowe oferowane są w różnych wysokościach i szerokościach oraz w trzech sposobach otwierania – uchylne, rozwierne i stałe. Ważne jest by przewidzieć to w projekcie konstrukcji ścianki kolankowej. Później, na etapie budowy może to być trudne, a tym samym kosztowne. Połączenie okna kolankowego z połaciowym jest przygotowane do odprowadzenia wody do rynien po obu stronach zestawu. Projektant powinien jednak zaplanować odprowadzenie rynien do spływów na lewo i prawo od zestawu okien.