Home KONKURSY KDMA WIDZIEĆ: HERBARIUM WE WROCŁAWIU
WIDZIEĆ: HERBARIUM WE WROCŁAWIU
0

WIDZIEĆ: HERBARIUM WE WROCŁAWIU

0

I NAGRODA

Adriana Sowa
Wydział Architektury
Politechnika Wrocławska

Wraz z oddalaniem się od natury, jawi się ona jako wartość coraz cenniejsza. W dążeniu do jej doświadczania, niedostrzegalna i niedoceniana jest ta, która znajduje się tuż obok. Nieumiejętność widzenia sprawia, że tworząc definicję natury, tracimy jej część. Herbarium, wydobywa z tkanki miejskiej chwasty ukazując ich piękno oraz właściwości lecznicze. Stanowi pierwszy krok, który poprzez zrozumienie buduje wrażliwość i szacunek do roślin.

Zaprojektowany obiekt składa się trzech części: aktywnego doświadczania poprzez łąkę, stanowiącą żywy zielnik, zgłębiania wiedzy i uprawy lokalnych roślin leczniczych w pierścieniu, nanizanym na pas łąki oraz z budowania relacji, poprzez korzystanie z zebranych dóbr, w pawilonie herbaciarni.

Obiekt zlokalizowany jest w miejscu, w którym natura jest aktywnie wypierana przez ingerencję człowieka. Poruszony temat stanowi reakcję na obserwowany proces, a pracę poprzedziły badania lokalnej roślinności, będącej podwaliną dla projektu.

O autorze
Adriana Sowa, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Wraz z rozpoczęciem studiów zdobywa praktyczne doświadczenie w pracowniach architektonicznych oraz samodzielnie podejmując wyzwania konkursowe. Teorię rozwija podczas licznych warsztatów i innych inicjatyw studenckich, jako uczestnik lub organizator. Niedawno rozpoczęła pracę w zespole konkursowym we wrocławskim oddziale biura Heinle, Wischer und Partner. Architekturę traktuje nie tylko funkcjonalnie i estetycznie ale również jako nośnik idei, pozwalający reagować na bieżące problemy.

open