1. Home
  2. KONKURSY
  3. KDMA
  4. NIC – WARTE WSZYSTKO
NIC – WARTE WSZYSTKO
0

NIC – WARTE WSZYSTKO

0

II WYRÓŻNIENIE

Paulina Masiukiewicz, Tomasz Abram
Wydział  Architektury
Politechnika Wrocławska

Analiza aspektów zawodu architekta doprowadza do wniosku, że sam proces projektowania i finalizacja obiektu nie jest największym wyzwaniem. Bez znaczenia jest kształt, czy projektowana konstrukcja. Młody architekt na początku pracy w branży nie ma wyrobionej marki, ani odpowiedniego kapitału. Potrzeba czasu i cierpliwości, często też wielu porażek i przegranych konkursów. Chętnie chwyta się oferowanych zleceń. Inwestor- osoba z odpowiednim kapitałem i swoją „specyficzną” wizją- poszukuje architekta, który za odpowiednią cenę i w odpowiednim czasie zrealizuje jego pomysły. Przy dobrej sztuce negocjacji i elastyczności inwestora nieatrakcyjną wizję można podszlifować, wtopić architekturę w otoczenie lub całkowicie zmienić wymarzoną koncepcję. Wielu jest jednak takich, którzy narzucają nam swoją wizję i znajdą oni (jak nie za pierwszym, to za kolejnym razem) projektanta gotowego zrealizować jego pomysły. Nad sumieniem często przeważają pieniądze. Bo czy etyka zawodowa góruje nad światem kapitalizmu? Przecież któryś z architektów ostatecznie przyjmie dane zlecenie, otrzyma swoją marżę, więc dlaczego nie mielibyśmy to być my? Może nikt się nie dowie? Może za tym zleceniem przyjdzie kolejne? Może nie warto rezygnować jeszcze teraz, kiedy nie mamy odpowiednich środków, aby sobie na to pozwolić? Doskonale wiemy, że to co zrobimy będzie sprzeczne z naszymi wartościami. Może „nic” też możemy wpisać w swój dorobek? Czasem może być ono większe niż „coś”.

O autorach
Paulina Masiukiewicz – studentka II roku studiów II stopnia Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, absolwentka studiów I stopnia Politechniki Opolskiej. W latach 2018-2019 pracowała na stanowisku asystenta architekta w nagradzanym opolskim biurze projektowym, w którym nabrała doświadczenia zawodowego oraz odnalazła zamiłowanie do projektowania wnętrz. W wolnym czasie uczestniczy w konkursach architektonicznych, wykonuje wizualizacje i projekty aranżacji wnętrz jako freelancer oraz rozwija swoje pasje: rysunek i podróże.

Tomasz Abram – student II roku studiów II stopnia Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, absolwent studiów I stopnia Politechniki Opolskiej. Na przełomie 2018-2019 pracował we Wrocławiu na stanowisku asystenta architekta w oddziale jednego z czołowych ogólnopolskich deweloperów mieszkaniowych. Wyróżniony w dwóch konkursach architektoniczno-urbanistycznych. Ulubione powiedzenie: „Wszystko jest możliwe, tylko na niektóre rzeczy trzeba trochę więcej czasu”. W wolnym czasie zajmuje się wizualizacjami architektonicznymi. Nie stroni od strzelectwa sportowego, skoków na spadochronie oraz rekreacyjnej jeździe na jednośladzie po europejskich drogach.