1. Home
  2. YOUNG ENGINEERS
  3. YE RYNEK
  4. BLACHA TRAPEZOWA JAKO POKRYCIE DACHOWE I ELEWACYJNE
BLACHA TRAPEZOWA JAKO POKRYCIE DACHOWE I ELEWACYJNE
0

BLACHA TRAPEZOWA JAKO POKRYCIE DACHOWE I ELEWACYJNE

0

Blachy trapezowe są uniwersalne – możemy z powodzeniem stosować je zarówno jako pokrycia dachowe, jak i elewacyjne. Są lekkie, trwałe, estetyczne, stosunkowo tanie i łatwe w montażu. Ponadto duży wybór profilowań pozwala zrealizować nawet najśmielsze,  nowoczesne  projekty. Przeróżne konstrukcje z wykorzystaniem blachy trapezowej możemy podziwiać w całym kraju.

Blachę trapezową stosuje się najczęściej jako pokrycie dachowe budynków przemysłowych, dużych hal produkcyjnych, magazynowych, wiat oraz różnego rodzaju wielkopołaciowych budynków, nawet tych o nachyleniu tylko 5o. Na dachach domów jednorodzinnych można spotkać ją rzadko, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby materiał ten zdobił dom. Blacha trapezowa wykorzystywana jest także bardzo często jako samoistne zadaszenie, np. przystanków, przedsionków wejściowych do klatek schodowych czy podestów przed różnymi budynkami użyteczności publicznej. Szeroki wybór profili – od wysokości 6 do 160 mm – oraz rodzajów blachy (stalowe, aluminiowe, ocynkowane, powlekane) pozwala również na różnorodne zastosowanie ich na elewacjach, bramach i ogrodzeniach.

 

Zalety blachy trapezowej

Renomowani producenci blachy trapezowej – np. Blachy Pruszyński – kładą duży nacisk na jakość swoich wyrobów. Dzięki czemu materiał ten odznacza się bardzo dużą trwałością, sztywnością konstrukcji, jest odporny na wysokie i niskie temperatury, warunki pogodowe (nawet ekstremalne) oraz uszkodzenia mechaniczne. Ponadto blacha trapezowa jest lekka, nie nasiąka wodą, nie zmienia więc swojego ciężaru – jest więc idealnym rozwiązaniem do dachów o mniejszej wytrzymałości na obciążenia. Ułożona zarówno na dachu, jak i elewacji tworzy bardzo szczelną powłokę, przez co wilgoć nie przedostaje się do wnętrza budynku. Inwestorzy cenią sobie ten materiał również za to, że jest stosunkowo tani (możemy więc obniżyć i tak już wysokie koszty budowy domu), a montaż jest bardzo łatwy i nie zajmuje wiele czasu. Co ważne, szeroka gama kolorów i profilowań sprawiają, że bez problemu dobierzemy odpowiedni materiał pokryciowy i elewacyjny do wizji budynku.

 

Rodzaje blachy trapezowej

Blachy trapezowe dachowe i elewacyjne produkowane są z blachy stalowej ocynkowanej, alucynkowej i powlekanej lub aluminiowej powlekanej. W celu poprawienia właściwości akustycznych obiektu, w którym są stosowane możliwa jest perforacja profili trapezowych. Blachy stalowe (rdzeń stalowy grubości 0,5-1 mm może być pokryty ocynkiem lub alucynkiem) mają surowy, naturalny metalowy kolor. Dodatkowo ich powierzchnia może być wykończona powłokami ochronno-dekoracyjnymi z poliestru lub poliuretanu. Oferta powłok, a co za tym idzie kolorów jest duża. Do produkcji blachy trapezowej wykorzystuje się również aluminium, które nie rdzewieje i ma dodatki powodujące brak utleniania. Rdzeń aluminiowy – zazwyczaj grubości 0,6 mm – jest pokryty dekoracyjną (kolorową) warstwą ochronną.

 

Zastosowanie blachy trapezowej

Na to, czy blachę trapezową ułożymy na elewacji czy dachu wpływ ma m.in. profil. Tę o niskim profilu  można stosować do krycia powierzchni elewacyjnych (wysokość profilu od 6 do 60 mm) i dachowych  (14-60 mm) domów jednorodzinnych, garaży oraz małych obiektów handlowych. Natomiast wyższe profile, z uwagi na swoją wytrzymałość, znajdują zastosowanie na dachach o dużych rozpiętościach i konstrukcjach nośnych. Profile o wysokości 50-200 mm wykorzystywane są przy budowie dużych obiektów przemysłowych, handlowych i usługowych. Te najwyższe o wysokości 135-200 mm stosuje się w konstrukcjach nośnych, o znacznych rozpiętościach (dachy płaskie izolowane o dużych powierzchniach) i do wykonywania stropów.