1. Home
  2. Bez kategorii
  3. NOWA SIEDZIBA NOSPR W BUILDER EXCLUSIVE
NOWA SIEDZIBA NOSPR W BUILDER EXCLUSIVE
0

NOWA SIEDZIBA NOSPR W BUILDER EXCLUSIVE

0

Najnowsze, już piąte, wydanie publikacji „Builder Exclusive” będzie poświęcone niepowtarzanej katowickiej budowli – nowej siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Dzięki monografii będzie można poznać cały proces realizacyjno-inwestycyjny, którego efektem jest budynek NOSPR.

Nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, którą uroczyście otwarto 1. października 2014 roku, to projekt unikalny i nadzwyczajny na skalę światową. – Pomysł na nową siedzibę NOSPR zrodził się w momencie, gdy Katowice stanęły do konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Wówczas jednak była to tylko wizualizacja. Udało nam się projekt doprowadzić do końca, mimo że wielu nie wierzyło w jego sens. Dziś Katowice stały się jednym z najważniejszych ośrodków kulturalnych w Europie, który przyciąga tłumy wielbicieli muzyki na najwyższym poziomie – mówi Piotr Uszok, prezydent Katowic w latach 1998-2014.

Budynek NOSPR powstał w miejscu, które wydawało się stracone dla miasta – w miejscu upadłej kopalni, po której pozostały zaledwie ruiny budynków. Nikt nie spodziewał się, że w niedalekim czasie będzie ono zachwycać pięknem i przyciągać tłumy melomanów z całego świata.

Projekt na budynek NOSPR został wyłoniony w wyniku konkursu w 2008 roku. – Stanęliśmy przed wielkim wyzwaniem, jakim było stworzenie budynku, który jednocześnie wpisywałby się w charakter Katowic i oddawał ducha dawnej architektury śląskiej – wspomina Tomasz Konior, architekt z Konior Studio. – Wcześniej mierzyliśmy się z rozbudową Akademii Muzycznej w Katowicach. Siedziba NOSPR była jednak wyzwaniem o wiele większym, wymagała bowiem od nas połączenia ze sobą wielu różnorakich funkcji – dodaje. Siedziba NOSPR to wielka sala koncertowa, która jest w stanie pomieścić nawet 1800 osób oraz mniejsza – kameralna sala na 300 gości. Architekci z Konior Studio przy realizacji tego projektu zastosowali fenomenalne, a zarazem niesłychanie proste rozwiązanie, jakim było połączenie dwóch budynków w jeden. Zewnętrzny pierścień budynku NOSPR tworzą sale prób czy garderoby, a wewnętrzny jest w pełni udostępniony dla odwiedzających.

Nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia zachwyca swoim tradycyjnym, śląskim wyglądem. Projektanci w pełni uchwycili i oddali lokalnego ducha, inspirowanego architekturą robotniczej dzielnicy Nikiszowiec. Filary budynku w całości zostały pokryte cegłą, we wnękach gładką i czerwoną, zaś na ścianach chropowatą – stylizowaną na niedoskonałą. Cegły te powstały w piecu, pochodzącym z końca XIX wieku. Wykonano je w dokładnie taki sam sposób, w jaki czyniono to ponad 100 lat temu, co pozwoliło nadać nowemu budynkowi charakter starego Śląska.

Uznanie redakcji miesięcznika „Builder” zyskało również przemyślane pod każdym względem wnętrze budynku NOSPR, które zachwyca swoją elegancją i niepowtarzalnością. Każdy element, poczynając od estrady, przez fotele, a kończąc na balustradach i wykończeniach został przygotowany, by zachwycać pięknem, ale przede wszystkim aby w jak największym stopniu zwiększać doznania związane z obcowaniem z muzyką. Sala koncertowa NOSPR-u jest obecnie uznawana za jedną z najznamienitszych w Europie, a zdaniem korzystających z niej muzyków, pod względem akustycznym nie ma sobie równych.

W najnowszym numerze „Builder Exclusive” o projekcie siedziby NOSPR opowie jeden z jej twórców, czyli architekt Tomasz Konior z Konior Studio. Dzięki publikacji czytelnik będzie mógł poznać nie tylko szczegóły całego procesu architektoniczno-wykonawczego, ale również dzięki wykonanym specjalnie na potrzeby publikacji fotografiom zagłębić się w detale wykorzystanych nowatorskich technologiczne rozwiązań, które zostały wykonane przez firmy wiodące na rynku budowlanym.

Fotografie do publikacji wykona nestor polskich fotografów architektury oraz uznany artysta, Juliusz Sokołowski. Twórczość Sokołowskiego wyróżnia fakt iż nie stylizuje on rzeczywistości, bo jak sam mówi: „Rzeczywistość dla fotografa jest zawsze zaskakująca i piękna”.Fotograf nie powinien hierarchizować, co jest lepsze, ładniejsze – wszystko jest tak samo ważne”.

By ukazać czytelnikom piękno architektury NOSPR’u w najlepszym możliwym formacie, wydawca zaprosił do współpracy wiodącego producenta aparatów fotograficznych firmę FUJIFILM. Producent został oficjalnym partnerem technologicznym publikacji i dostarczył fotografowi na rozpoczynającą się sesję zdjęciową swój najnowocześniejszy model aparatu GFX 50S. Model ten z uwagi na niepowtarzalną jakość zdjęć średniego formatu jest powszechnie uważany przez profesjonalistów jako znakomite narzędzie do wykonywania zdjęć architektury.

Wybitna architektura, nietuzinkowe osobistości oraz wyjątkowy pomysł wydawniczy z pewnością sprawią, że najnowsze wydanie „Builder Exclusive” będzie kolejną, światowych standardów publikacją. Premiera monografii dedykowanej nowej siedzibie NOSPR zaplanowana jest na listopad 2017.

Fot. Michał Grocki


Nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia to ważny na mapie Katowic punkt kulturalny i towarzyski, który gromadzi w jednym miejscu najznakomitszych muzyków z całego świata i melomanów, dla których bliskie obcowanie z muzyką jest największą przyjemnością. Projekt budynku NOSPR powstał za sprawą wspaniałego architekta, Tomasza Koniora z Konior Studio. Generalnym wykonawcą jest firma Warbud S.A.

Builder Exclusive” to specjalna publikacja przedstawiająca starannie wyselekcjonowane obiekty, które mogłyby zainspirować architektów, wykonawców oraz inwestorów. Wydanie poświęcone nowej siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach pokazuje, że dostępne na rynku rozwiązania technologiczne dają architektom oraz inwestorom ogromne możliwości twórcze.

Builder” to numer 1 w polskiej prasie branżowej. Ukazuje się od ponad 20 lat i cieszy się prestiżem w środowisku architektów, urbanistów i inwestorów. Jest platformą integrującą środowiska branży budowlanej, biznesu, finansów i polityki.

Więcej informacji:

Michał Grocki
Managing Editor
M: +48 505 415 940
e-mail: grocki@buildercorp.pl