1. Home
  2. Z STARE KATEGORIE
  3. ENGINNERS
  4. BUDYNEK NIEMAL ZERO-ENERGETYCZNY POLITECHNIKI POZNAŃSKIEJ
BUDYNEK NIEMAL ZERO-ENERGETYCZNY POLITECHNIKI POZNAŃSKIEJ
0

BUDYNEK NIEMAL ZERO-ENERGETYCZNY POLITECHNIKI POZNAŃSKIEJ

0

Oddział Zachodni Przemysłu i Ochrony Środowiska Mostostal Warszawa (Lider) i Acciona Construcción S.A. (Partner) wygrały przetarg na budowę budynku niemal zero-energetycznego.

Budynku dla Wydziału Architektury i Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej.Wartość kontraktu wynosi 71 875 790,22 zł brutto. Rozpoczęcie inwestycji zaplanowano na sierpień 2017 roku.

W imieniu konsorcjum umowę w dniu 9 sierpnia br. podpisali: Jorge Calabuig Ferre, Członek Zarządu ds. Rozwoju Biznesu (Mostostal Warszawa), Dariusz Jarek, Dyrektor Obszaru Budownictwa Ogólnego, Przemysłu i Ochrony Środowiska (Mostostal Warszawa) oraz Yves Marchand (Acciona Construcción). Stronę inwestora reprezentował Rektor Politechniki Poznańskiej prof. dr hab. inż. Tomasz Łodygowski i mgr Barbara Dopierała, Kwestor Uczelni.

Umowa podpisana w formule „zaprojektuj i wybuduj” wraz z uzyskaniem prawomocnego pozwolenia na użytkowanie, obejmuje m.in. przekładkę kolektora DN 1000, konstrukcję i wykończenie obiektu (beton architektoniczny), instalacje elektryczne i niskoprądowe, instalacje sanitarne grzewcze (COP, COG, COT, CCW, PC3), chłodnicze, wytwarzania i zrzutu ciepła, źródła ciepła i chłodu, wentylację mechaniczną ogólną i pożarową oraz instalację fotowoltaiczną. Obiekt zaprojektowano z wysoko wydajnym i energooszczędnym wyposażeniem technicznym. Wszystkie instalacje będą spięte w jeden układ BMS (system zarządzania budynkiem) umożliwiając sterowanie układem oraz podgląd poszczególnych parametrów.  Budynek niemal zero-energetycznego Wydziału Architektury i Wydziału Inżynierii Zarządzania, zaprojektowano również z wysoko wydajnym i energooszczędnym wyposażeniem technicznym w którym zapotrzebowanie na energię pierwotną nieodnawialną nie przekroczy 50kWh/m²/rok.

Nowy budynek Politechniki Poznańskiej, za którego realizację odpowiada Mostostal Warszawa, będzie oszczędny w formie. Wyróżni go charakterystyczna prosta bryła. Przewidziano trzy kondygnacje nadziemne budynku, które osiągną wysokość dwunastu metrów. Zgodnie z zamysłem architekta Sławomira Rosolskiego projekt ma nawiązywać do proporcji Partenonu na Akropolu. Jednym z charakterystycznych elementów budynku WAWIZ ma być całkowicie przeszklone atrium, spełniające rolę wewnętrznego dziedzińca. Na tym samym poziomie znajdą się również dziekanaty i administracje wydziałów. Podziemna kondygnacja zostanie przeznaczona na laboratoria i parking.

„Budowa nowego budynku dla Politechniki Poznańskiej jest kolejną inwestycją realizowaną przez Mostostal Warszawa dla tej uczelni. W czerwcu tego roku podpisaliśmy kontrakt na rozbudowę Wydziału Elektroniki i Telekomunikacji Politechniki Poznańskiej wraz z przebudową klatki schodowej w zakresie oddymiania. Bardzo nas cieszy udana współpraca z inwestorem, tym bardziej, że budowany przez nas Wydział Architektury i Wydział Inżynierii Zarządzania będzie obiektem niemal zero-energetycznym, a to stawia przed nami konkretne wymagania” – powiedział Dariusz Jarek, Dyrektor Obszaru Budownictwa Ogólnego, Przemysłu i Ochrony Środowiska.

Wydział Architektury i Wydział Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej będzie obiektem „niemal zero-energetycznym”, co oznacza, że energia będzie pobierana z ziemi za pomocą pomp ciepła i ze słońca dzięki ogniwom fotowoltaicznym. Pozwoli to uzyskać 80% energii potrzebnej do ogrzania budynku w zimę oraz ochłodzenia latem. Tym sposobem budynek uzyska również o połowę lepsze parametry niż wymaga tego Unia Europejska. Zgodnie z dyrektywą UE, od 2021 roku na terenie Unii Europejskiej mają być wznoszone wyłącznie budynki o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię i zasilanie.

Budowa Wydziału Architektury i Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej, to po otwarciu hali sportowej, Wydziału Technologii Chemicznej, Centrum Wykładowym oraz Centrum Mechatroniki, Biomechaniki i Nanoinżynierii, kolejny etap rozbudowy poznańskiej uczelni. Do 2020 roku na Piotrowie mają stanąć wszystkie wydziały Politechniki.

Z ramienia Mostostal Warszawa inwestycję zrealizuje Oddział Zachodni, Przemysłu i Ochrony Środowiska pod dyrekcją Marzeny Witkowskiej, Kierownikiem Kontraktu został Łukasz Czapla.

Przedmiot umowy: kompleksowa realizacja zadania pt. „Budynek niemal zero-energetyczny Wydziału Architektury i Wydziału Inżynierii Zarzadzania Politechniki Poznańskiej wraz z pracami projektowymi i uzyskaniem prawomocnego pozwolenia na użytkowanie.

Inwestor: Politechnika Poznańska
Wykonawca: Mostostal Warszawa (Lider) i Acciona Construcción S.A.(Partner)
Termin realizacji: 18 miesięcy
Wartość kontraktu: 58 435 601,79 zł netto/ 71 875 790,22 zł brutto

Podstawowe parametry techniczne:
Powierzchnia użytkowa: 15 523 m²
Powierzchnia całkowita: 19 931 m²
Powierzchnia terenu opracowania: 20 844 m²
Powierzchnia zabudowy: 4 907 m²
Kubatura: 69 931,87 m³
Liczba kondygnacji: 4 (w tym jedna podziemna)