Home Z STARE KATEGORIE Builder 4Young Architects KUBA SZYMAŃSKI – MŁODZI AKTYWNI
KUBA SZYMAŃSKI – MŁODZI AKTYWNI
0

KUBA SZYMAŃSKI – MŁODZI AKTYWNI

0

Kuba Szymański, laureat II edycji KDMA (2014/2015), otrzymał wyróżnienie w kategorii: Dom marzeń za projekt: „flexihouse” we współpracy z Mariuszem Piesikiem.

KubaPracuję w zawodzie – prowadzę działalność pod nazwą Miastoeksperyment (miastoeksperyment.pl) oraz stale współpracuję z biurem BBGK Architekci. Zajmuję się przede wszystkim architekturą mieszkaniową, zarówno w skali pojedynczych budynków, jak i całych zespołów oraz osiedli, od projektów koncepcyjnych po wykonawcze. Jednak głównym moim zainteresowaniem, jako Biura Projektów Miastoeksperyment, jest poszukiwanie sposobu transkrypcji wielowątkowości miasta (zbioru zależności społecznych, kulturowych, historycznych, krajobrazowych) jako metody projektowej dla każdego pojedynczego projektu. Przez afirmację miejskiej spontaniczności i przestrzennej improwizacji dążę do wzbogacenia języka architektury. Interesują mnie zagadnienia percepcji przestrzeni oraz społecznej roli przestrzeni publicznej, jej mocy symbolicznej i potencjału narracyjnego. Oprócz architektury zajmuję się projektowaniem graficznym. Otrzymałem wyróżnienie w 15. edycji konkursu galerii plakatu AMS „Przestrzeń wspólna – przestrzeń niczyja?”.
Koncepcyjnym celem projektu było przetworzenie mechanicznego charakteru osiedla z wielkiej płyty. Budynek o modernistyczno- -fabrycznych, pudełkowato-prostopadłościennych gabarytach został zaprojektowany z nowoczesnych/antynowoczesnych prefabrykatów: z beli słomianych. Słoma, produkt uboczny rolnictwa, jest materiałem o niskiej energii skumulowanej, posiada wysoki współczynnik izolacyjności termicznej, a w zestawieniu z drewnianym szkieletem i szklanymi ścianami kurtynowymi tworzy budynek o niskim śladzie ekologicznym. Słoma stanowi zarówno o wyrazie zewnętrznym, jak i wewnętrznym pawilonu.

open