1. Home
  2. Bez kategorii
  3. 56 LEONARD STREET – NIETYPOWY DRAPACZ CHMUR
56 LEONARD STREET – NIETYPOWY DRAPACZ CHMUR
0

56 LEONARD STREET – NIETYPOWY DRAPACZ CHMUR

0
Ekskluzywny wieżowiec mieszkalny pnie się do góry kondygnacja za kondygnacją. Rozmieszczone z przesunięciem stropy i daleko wysunięte balkony wymagały od amerykańskich i polskich inżynierów PERI szczegółowo opracowanego rozwiązania deskowań i osłon.

56 Leonard Street to nazwa i adres nietypowego drapacza chmur, znajdującego się na Manhattanie. Smukła wieża liczy 250 m wysokości oraz prawie 60 kondygnacji, mieszczących 145 ekskluzywnych apartamentów i 10 penthousów. Szwajcarskie biuro architektoniczne Herzog & de Meuron zadbało o niecodzienne ukształtowanie bryły budynku. Ze szklanej fasady wystaje ponad 300 wysuniętych wspornikowo, nieregularnie rozmieszczonych balkonów, ponadto niektóre kondygnacje są cofnięte. Ten zabieg sprawił, że wyglądają one w taki sposób, jakby były spiętrzone jedna na drugiej – niczym stos.

Na potrzeby wykonania stropów, posiadających liczne wcięcia i wysunięcia, inżynierowie PERI opracowali rozwiązanie projektowe na bazie dzierżawnych systemów modułowych. Bezpieczeństwo na całym obrysie budynku zapewniały jednostki osłon przestawnych RCS w połączeniu z daleko wysuniętymi wspornikowo stołami stropowymi. Dużym wyzwaniem dla wszystkich uczestników projektu było przeniesienie obciążeń w narożnikach zewnętrznych budynku. W tych obszarach wykorzystano aluminiowe podpory stropowe MULTIPROP wraz z podstawowymi elementami zestawu inżynieryjnego VARIOKIT, które tworzyły dopasowane do geometrii i układu statycznego budynku systemy podporowe, niezawodnie przenoszące wysokie obciążenia na kondygnacje znajdujące się poniżej.

Zróżnicowanie poszczególnych kondygnacji wymagało indywidualnego projektowania deskowań, stężeń i zakotwień oraz obliczeń statycznych dla każdego etapu roboczego budowy. Bezpieczeństwo załogi budowy i przechodniów miało przy tym najwyższy priorytet. Ponadto w rozwiązaniu PERI uwzględniono ściśle ograniczoną ilość miejsca, wynikającą z centralnego położenia budynku, a także napięty harmonogram projektu.

Wykonawca:
Sorbara Construction Corp., Lynbrook
Architekt:
Herzog & de Meuron, Bazylea
Współpraca projektowa:
PERI Formwork Systems Inc., Nowy Jork, USA
PERI Polska Sp. z o.o, Płochocin, Polska