1. Home
  2. Bez kategorii
  3. GALA BUILDER AWARDS – NAGRODY ZA 2015 ROK
GALA BUILDER AWARDS – NAGRODY ZA 2015 ROK
0

GALA BUILDER AWARDS – NAGRODY ZA 2015 ROK

0

Podczas uroczystości poznaliśmy przedsiębiorstwa oraz menadżerów, których działania odniosły sukces w ubiegłym roku. Polski Herkules, Budowlana Firma Roku, Laury Buildera oraz Osobowość Branży są rokrocznie podsumowaniem ich osiągnięć.


18 lutego w warszawskim Multikinie Złote Tarasy odbyła się po raz 13. Gala Builder Awards.

 

Tegoroczna Gala BUILDER AWARDS tradycyjnie była prestiżowym spotkaniem przedstawicieli branży budowlanej – właścicieli, prezesów firm i menadżerów reprezentujących wykonawców, producentów, deweloperów, firmy zajmujące się finansowaniem w budownictwie, firmy projektowe oraz biura architektoniczne. Oprócz szefów przedsiębiorstw, gośćmi Gali byli przedstawiciele czołowych stowarzyszeń i organizacji środowiskowych. By świętować w nowoczesnej oprawie Multikina Złote Tarasy sukces branży, na zaproszenie miesięcznika „Builder” przybyło ponad 300 gości.

Wśród nich wydarzenie swoją obecnością uświetnił Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Tomasz Żuchowski: – Mam ogromny zaszczyt być na tej scenie reprezentując resort, w którego nazwie wybrzmiewa budownictwo. To jeszcze bardziej podnosi rangę, jaką budownictwo spełnia w systemie gospodarczym oraz jaką ma do spełnienia. Dzisiejsza Gala jest zorganizowana dla osób, pełniących wiodącą rolę w tej dziedzinie, i które zmieniają na lepsze naszą rzeczywistość. Nieodmiennie „Builder” gościł również licznie przybyłych członków Rady Naukowej, którzy zostali zaproszeni na scenę do wręczania nagród.

Szczególne podziękowania za wsparcie przy organizacji tegorocznej Gali należą się partnerom wydarzenia, firmom: Doka – mecenas Gali, Deutsche Bank i SIG – sponsorzy oraz Polskiej Izbie Konstrukcji Stalowych i SAAB.

Sukces na wagę złota

Jak przekonują eksperci, branża dopiero wchodzi na wyższe obroty, a przewidywana kulminacja wciąż przed nami, co podkreślił w przemówieniu otwierającym uroczystość wydawca „Buildera” Marek Zdziebłowski: – Chciałbym kiedyś na rozpoczęciu Gali móc powiedzieć, że miniony rok był rokiem nie tylko pracowitym, lecz także spokojnym, bezpiecznym oraz, co ważne, zgodnym z naszymi przewidywaniami, że cała branża budowlana zanotowała wysokie wzrosty, a polska gospodarka rozwija się. Niestety jeszcze dzisiaj nie mogę tego stwierdzić. Mogę jednak powiedzieć, że są firmy oraz ludzie, którzy odnoszą sukcesy – a co najważniejsze – potrafią te sukcesy powtarzać. To właśnie ich chcielibyśmy nagrodzić. Kapituła, w skład której wchodzi Rada Naukowa i Redakcja miesięcznika „Builder” doceniły efektywne starania w wykorzystaniu pierwszych oznak koniunktury, przyznając już po raz 13. wyróżnienie Budowlana Firma Roku. Doceniono w tym przypadku przede wszystkim dobre wyniki, innowacyjność proponowanych rozwiązań oraz rzetelność i stabilność prowadzonej działalności. Wyróżnienia przyznano w kategoriach pracownie projektowe, generalni wykonawcy, deweloperzy, producenci i dostawcy materiałów budowlanych.

Filarem każdej organizacji jest jej lider, który stoi za najważniejszymi decyzjami w firmie, ponosi największą odpowiedzialność za jej rozwój i potrafi wykazać się niecodziennym podejściem w codziennej pracy. Są to jednostki cechujące się szczególnymi umiejętnościami w zakresie zarządzania, determinacją, intuicją biznesową, których owocem jest skuteczne poszerzanie potencjału i przewagi konkurencyjnej firmy. Miesięcznik „Builder” po raz kolejny wyłonił grupę menadżerów, którzy mogą być wzorem i inspiracją dla innych, przyznając wyróżnienie specjalne Osobowość Branży. Warto podkreślić, że wielu laureatów zanim sięgnęło po przyznawany przez miesięcznik „Builder” tytuł przeszło wszystkie szczeble kariery. Jest to dowód, że wytrwałość prowadzi na wyżyny.

Sektor budowlany w coraz większym stopniu korzysta ze wsparcia szeregu podmiotów spoza branży budowlanej, takich jak m.in. uczelnie, stowarzyszenia, związki, fundacje i firmy świadczące usługi dla budownictwa. Ich działania wpływają znacząco na kształt, wynik i tempo rozwoju branży. Tego rodzaju wysiłki Kapituła doceniła, przyznając jak co roku Laury Buildera. Kształt listy wyróżnionych pozwala dojść do wniosku, że z uwagi na złożoność procesu inwestycyjnego, wysoką konkurencyjność branży i współczesne wysokie wymagania klienta, firmy budowlane coraz bardziej cenią sobie fachowe doradztwo. Wśród wyróżnionych tytułem Laury Buildera zwraca uwagę Fundacja im. Stefana Kuryłowicza, wyróżniona za wspieranie i promocję odważnej oraz odpowiedzialnej twórczości architektonicznej.

Herosi polskiego budownictwa

Tak jak budynek nie może obejść się bez fundamentu, tak trudno wyobrazić sobie kształt polskiego budownictwa bez osób i firm, które „Builder” nagradza statuetką Polski Herkules. Tytuł przyznawany jest szefom firm, którzy swoją dotychczasową działalnością wywarli znaczący wpływ na rozwój budownictwa w Polsce. W tym roku Kapituła postanowiła podkreślić rolę małych i średnich firm rodzinnych z polskim kapitałem, przyznając tytuł Polskiego Herkulesa twórcom firmy ELGROM: właścicielowi Jerzemu Sucheckiemu oraz wiceprezesom: Cezaremu, Pawłowi i Piotrowi Sucheckim. Jest to swego rodzaju klamra, która domyka pierwszą odsłonę realizowanego przez kilka ostatnich miesięcy na łamach „Buildera” wspólnie z firmą KREISEL cyklu „Polski Biznes w Budownictwie”. Wręczający nagrodę Szczepan Gawłowski, prezes firmy KREISEL Technika Budowlana powiedział: – Mamy fantastyczne firmy, które kiedyś wzięły sprawy w swoje ręce i dzisiaj mają wspaniały dorobek. Jedną z nich jest właśnie ELGROM, który w ciągu 25 lat zbudował stabilną pozycję na rynku.

Wśród laureatów Polskiego Herkulesa nie mogło zabraknąć oczywiście architektów. Za całokształt osiągnięć w polskiej architekturze na poziomie światowym oraz wkład w rozwój wizerunku polskich miast otrzymały ją cztery wybitne postacie: Olgierd Jagiełło, Maciej Miłobędzki, Jerzy Szczepanik-Dzikowski oraz Marcin Sadowski – partnerzy w biurze JEMS Architekci. – Lord Foster z okazji 25-lecia swojego biura powiedział: „Jeśli architektura ma coś wspólnego z naszym życiem, to jej jakość jest niezwykle istotna”. My też funkcjonujemy od ponad 25 lat oraz wierzymy, że to stwierdzenie jest prawdziwe. Ta nagroda nas bardzo cieszy. Świadczy ona, że o architekturze nie rozmawiają już tylko architekci, że jest ona ważna dla nas wszystkich – powiedział, odbierając nagrodę, Marcin Sadowski.

Aby zostać Herkulesem polskiego budownictwa, należy przede wszystkim wytrwale dążyć do rozwoju firmy, odważnie stawiać czoła wyzwaniom i pokonywać napotkane na drodze przeszkody. Prezes zarządu Aluprof Tomasz Grela jest modelowym tego przykładem. Jego zarządzanie przyczyniło się do tego, że przedsiębiorstwo ponad dwukrotnie zwiększyło przychody oraz rozwinęło działalność na rynkach zagranicznych. Tomasz Grela słynie z niekonwencjonalnych pomysłów. W swoim przemówieniu podziękował pracownikom za wiarę w niego i jego wizje.

Kolejną statuetkę otrzymał Prezes Zarządu oraz Dyrektor Generalny LafargeHolcim w Polsce Federico Tonetti. Funkcję tę pełni od lipca ubiegłego roku, kiedy to doszło do połączenia obu firm. Wcześniej jednak, od 2014 roku, był dyrektorem generalnym Lafarge w Polsce. Federico Tonetti dołączył do Grupy Lafarge w 2008 roku. Jego zaangażowanie przyczynia się do nieustannego umacniania pozycji światowego lidera branży materiałów budowlanych i wiodącego producenta cementu kruszyw i betonu, jakim jest Lafarge Holcim.

Kapituła konkursu postanowiła również docenić ponad dwudziestoletnie doświadczenie i osiągnięcia w branży budowlanej Thomasa Lehmanna, od 2011 roku kierującego firmą Libet. Od momentu przejęcia przez niego sterów w znacznym stopniu zredefiniowana została strategia spółki, której główne założenie zamyka się w słowie Premium – zarówno pod kątem jakości produktów, innowacyjnego wzornictwa, jak również obsługi klienta czy obecności firmy na topowym miejscu w świadomości otoczenia. – Będziemy dalej rozwijać firmę i za rok spotkamy się znowu na Gali „Buildera” – podsumował Prezes Zarządu Libet SA.

W tym roku oprócz srebrnych, przyznano jedną złotą statuetkę Polskiego Herkulesa. Otrzymał ją Jan Mikołuszko – zdecydowanie jedna z najważniejszych postaci polskiego budownictwa, twórca firmy Unibep, skutecznie konkurującej dzisiaj na rynkach europejskich. – Warto mieć marzenia, warto stawiać sobie ambitne cele. Nigdy jednak nie marzyłem, żeby Unibep budował tysiące mieszkań w Warszawie, Moskwie, Mińsku, Petersburgu, Sztokholmie, czy Berlinie. Rzeczywistość przerosła cele i przerosła oczekiwania – komentował laureat Polskiego Herkulesa. Obecnie Jan Mikołuszko pełni funkcję przewodniczącego Rady Nadzorczej Unibep oraz angażuje się w działalność na rzecz rozwoju eksportu jako prezes Polskiego Klastra Eksporterów Budowlanych.

Młode pokolenie

Oprócz wyróżnień, warto wspomnieć o jeszcze dwóch ważnych akcentach 13. Gali Builder Awards. Pierwszy dotyczy realizowanego przez miesięcznik „Builder” programu „Metamorfozy – Rewitalizacja Polskich Miast”. Jego istotą jest uświadamianie prawidłowego pojmowania założeń procesu rewitalizacji, natomiast celem – kształcenie w zakresie zagadnień związanych z odnową obszarów miejskich. Firmy zaangażowane w to przedsięwzięcie – EJOT, Selena oraz Steinbacher Izoterm – i promujące dobre wzorce zostały uhonorowane specjalnymi certyfikatami.

Gala Builder Awards 2016 była okazją, by nie tylko uhonorować wysiłek branży budowlanej, lecz także wskazać na tych, którzy nadchodzą i będą niebawem decydować o jakości i kształcie przestrzeni. Mowa tutaj o laureatach 3. edycji Konkursu dla Młodych Architektów, których nazwiska zostały ogłoszone podczas uroczystości.

red. Adriana Łączyńska, Grzegorz Przepiórka

 

LISTA LAUREATÓW

 

POLSKI HERKULES 2015

ZŁOTA STATUETKA

Jan Mikołuszko, Przewodniczący Rady Nadzorczej Unibep S.A.

ZŁOTA STATUETKA

Olgierd Jagiełło, Maciej Miłobędzki, Jerzy Szczepanik-Dzikowski, Marcin Sadowski – Partnerzy JEMS Architekci Sp. z o.o.

Tomasz Grela, Prezes Zarządu ALUPROF S.A.

Federico Tonetti – Dyrektor Generalny, Prezes Zarządu LafargeHolcim w Polsce

Thomas Lehmann – Prezes Zarządu Libet S.A.

Jerzy Suchecki – Prezes Zarządu, Cezary SucheckiPaweł SucheckiPiotr Suchecki – Wiceprezesi Zarządu – ELGROM Sp. z o.o.

Jan Mikołuszko, Przewodniczący Rady Nadzorczej Unibep S.A.

_______________________

OSOBOWOŚĆ BRANŻY 2015

Wojciech Zych, Prezes Zarządu JEMS Architekci Sp. z o.o.

Szymon Wojciechowski, Współwłaściciel, Prezes Zarządu APA Wojciechowski Sp. z o.o.

Dariusz Blocher, Prezes Zarządu BUDIMEX S.A.

Piotr Kledzik, Prezes Zarządu PORR Polska Infrastructure S.A.

Leszek Gołąbiecki, Prezes Zarządu Unibep S.A.

Jarosław Brzozowski, Członek Zarządu BUDNER S.A.

Adam Pykel, Prezes Zarządu Port Praski Sp. z o.o. Spółka Komandytowo-Akcyjna

Marek Gotowski, Prezes Zarządu Firma „Gotowski” Budownictwo Komunikacyjne i Przemysłowe Sp. z o.o.

Michał Wuczyński, Prezes Zarządu AWBUD SA

Władysław Gumułka, Prezes Zarządu ALPOL GIPS Sp. z o.o.

Jarosław Buszewski, Prezes Zarządu BUSZREM S.A.

Marek Wrzal, Prezes Zarządu Berndorf Baderbau Sp. z o.o.

Piotr Dąbrowski, Dyrektor Generalny Den Braven East Sp. z o.o.

Ryszard Florek, Prezes Zarządu FAKRO Sp. z o.o.

Marek Noculak,  Prezes Zarządu Przemysław Szajter, Wiceprezes Zarządu Farby Kabe Polska Sp. z o.o.

Paweł Ziembiński, Prezes Zarządu IZOHAN Sp. z o.o.

Czesław Penconek, Członek Zarządu Klinkier Przysucha S.A.

Szczepan Gawłowski, Prezes Zarządu KREISEL Technika Budowlana Sp. z o.o.

Lesław Paciorek, Prezes Zarządu LEIER Polska S.A.

Michał Wrzosek, Prezes Zarządu PERI Polska Sp. z o.o.

Sławomir Żubrycki, Prezes Zarządu PPU Palisander Sp. z o.o.

Andrzej Kielar, Prezes Zarządu ROCKWOOL Polska Sp. z o.o.

Andrzej Ulfig, Prezes Zarządu SELENA S.A.

Michał Kalinowski, Dyrektor Generalny Steinbacher Izoterm Sp. z o.o.

Jacek Siwiński, Dyrektor Generalny Velux Polska Sp. z o.o.

Andrzej Wiśniowski, Właściciel, Prezes Zarządu Wiśniowski Sp. z o.o. Spółka Komandytowo-Akcyjna

Edmund Mzyk, Założyciel firmy YAWAL SA

_______________________

BUDOWLANA FIRMA ROKU 2015

ALPOL GIPS Sp. z o.o.

APA Wojciechowski Sp. z o.o.

AWBUD SA

Berndorf Baderbau Sp. z o.o.

BUDIMEX S.A.

BUDNER S.A.

BUSZREM S.A.

Den Braven East Sp. z o.o.

FAKRO Sp. z o.o.

Farby Kabe Polska Sp. z o.o.

Firma „Gotowski” Budownictwo Komunikacyjne i Przemysłowe Sp. z o.o.

HÖRMANN POLSKA Sp. z o.o.

IZOHAN Sp. z o.o.

JADAR Sp. z o.o.

JADAR Sp. z o.o.

JEMS Architekci Sp. z o.o.

Klinkier Przysucha S.A.

KREISEL Technika Budowlana Sp. z o.o.

LEIER Polska S.A.

LIBET S.A.

PERI Polska Sp. z o.o.

POLNORD SA

PORR Polska Infrastructure S.A.

Port Praski Sp. z o.o. Spółka Komandytowo-Akcyjna

PPU Palisander Sp. z o.o.

ROCKWOOL Polska Sp. z o.o.

SELENA S.A.

SOUDAL Sp. z o.o.

Steinbacher Izoterm Sp. z o.o.

Sto Sp. z o.o.

Unibep S.A.

Velux Polska Sp. z o.o.

Wiśniowski Sp. z o.o. Spółka Komandytowo-Akcyjna

YAWAL SA

_______________________

LAURY BUILDER 2015

Fundacja im. Stefana Kuryłowicza i prof. dr hab. inż. architekt Ewa Kuryłowicz, Przewodnicząca Rady Fundacji oraz Michał Kuryłowicz, Prezes Fundacji

PMR i Bartłomiej Sosna, Główny Analityk Rynku Budowlanego

Expander Advisors Sp. z .o.o. i Adrian Jarosz, Prezes Zarządu

Instytut Biznesu Rodzinnego i dr Adrianna Lewandowska, Prezes

Stowarzyszenie Wykonawców Dachów Płaskich i Fasad DAFA i Witold Okoński, Prezes Stowarzyszenia

Grant Thornton i Tomasz Wróblewski, Partner Zarządzający

dr inż. Stanisław Karczmarczyk, Przewodniczący Małopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa