1. Home
  2. Bez kategorii
  3. BEATA MAJEWSKA – SZANSA NA INWESTYCYJNY SUKCES
BEATA MAJEWSKA – SZANSA NA INWESTYCYJNY SUKCES
0

BEATA MAJEWSKA – SZANSA NA INWESTYCYJNY SUKCES

0

Co stanowi kluczowy element oferty private banking? Jak zbudować efektywny portfel inwestycyjny? W jaki sposób zwiększyć szanse na zysk, uniezależniając je od chwilowych zawirowań rynku? Wyjaśnia Beata Majewska, Dyrektor Departamentu Private Banking w Deutsche Bank Polska.

Posiadanie dużego majątku skłania jego właścicieli do poszukania odpowiedzi na dwa zasadnicze pytania – jak uchronić zgromadzony kapitał przed utratą wartości oraz w co inwestować, aby pieniądze zaczęły realnie same na siebie pracować. Osoby majętne nie szukają odpowiedzi na te pytania samodzielnie – korzystają z bankowości prywatnej, czyli usługi finansowej oferowanej przez banki właśnie najbardziej zamożnym klientom. Kluczowym elementem oferty private banking jest doradztwo inwestycyjne, dostosowane ściśle do indywidualnych preferencji klienta.

Eksperci Deutsche Bank sprawdzili, jakie produkty inwestycyjne posiadają dobrze sytuowani klienci korzystający z usługi Elite Private Banking. Okazuje się, że więcej niż co czwarta osoba (26,5%) posiada jednostki funduszy inwestycyjnych, a niemal co piąta (19,5%) korzysta z rachunku maklerskiego. Skłonność do inwestowania jest zatem większa wśród osób najbardziej majętnych niż wśród reszty społeczeństwa. Niestety rodzimym milionerom daleko jeszcze pod tym względem do tych zachodnioeuropejskich, którzy zdecydowanie chętniej pomnażają swoje majątki dzięki właściwie dobranym i skutecznym inwestycjom.

Kluczem do sukcesu w inwestycjach jest zbudowanie przemyślanego portfela. Eksperci banku są w stanie pomóc w jego skonstruowaniu. To, jaki sposób inwestowania jest najlepszy w danym momencie, zależy zarówno od aktualnej sytuacji rynkowej, jak i od preferencji oraz osobistych cech potencjalnego inwestora. Niezaprzeczalny jest natomiast fakt, że podstawą skutecznych inwestycji jest ich odpowiednia dywersyfikacja. Sytuacja, w której każde z aktywów w rozbudowanym portfelu zarabia w tym samym momencie, jest niezwykle rzadka. Dlatego właśnie efektywny portfel inwestycyjny powinien móc wypracować realny zysk łącznie, tzn. z uwzględnieniem ewentualnych strat na jednych i zysków na innych aktywach. Jest to oczywiście możliwe wyłącznie wtedy, gdy portfel składa się z co najmniej kilku, a najlepiej kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu różnej klasy aktywów o zróżnicowanym stopniu ryzyka, opartych o różnorodne rynki i branże. Taka budowa portfela wpływa w znacznym stopniu na zwiększenie bezpieczeństwa naszych inwestycji jako całości i ograniczenie ryzyka strat w dłuższej perspektywie.

Kwestią indywidualną jest również wybór poszczególnych instrumentów. Proporcje pomiędzy ryzykiem a bezpieczeństwem zależą od preferencji inwestora. Na wybór powinny mieć również wpływ początkowe założenia, tzn. czy celem inwestycji jest pomnażanie, czy raczej zabezpieczenie kapitału. Oczywiście im większym kapitałem dysponujemy, tym większa szansa, że uda się nam zbudować bardziej różnorodny i, co za tym idzie, lepiej pracujący portfel inwestycyjny.

Skuteczne inwestycje wymagają również cierpliwości. Niezmiernie ważne jest planowanie w długoterminowej perspektywie, a także żelazna konsekwencja w realizacji tego planu. Spełniwszy tych kilka warunków, będziemy mieli całkiem spore szanse na zysk, niezależnie od chwilowych zawirowań na rynkach.


Beata Majewska
Dyrektor Departamentu Private Banking w Deutche Bank, gdzie jest odpowiedzialna za budowę oraz wzrost segmentu klientów zamożnych i prywatnych, jak również wdrożenie modelu doradczego. Zarządza strukturą Menedżerów Private Banking oraz odpowiada za Segment Klientów Zamożnych. Z instytucjami finansowymi związana od 1998 roku.