
KAPITUŁA KONKURSU DLA MŁODYCH ARCHITEKTÓW
Co może być wyzwaniem dla młodego architekta w roku 2021, co może nim być w roku 2022? „Siła rodzi się z przymusu, a umiera z wolności”[1] jak powiedział Leonardo da Vinci . O czym powinniśmy myśleć jeśli możemy teoretycznie o wszystkim? Co powinno nam odbierać tę prawie demoralizującą , jak się okazuje , wolność tworzenia?
Chcemy by nas słuchano, pragniemy by architekci uczestniczyli w naprawianiu świata, który udało się zepsuć do granic bezpieczeństwa i przyrody i mieszkających w niej ludzi. Nic dziwnego, że najlepsze prace VIII edycji konkursu KDMA dotyczyły zagrożeń, jakie nasza rozhasana cywilizacja stworzyła naturze, która odpłaca nam niestety pięknym za nadobne. Zagadnienia ginących wód słonego morza, śmieci dryfujących po oceanach, organizacji publicznego bezpieczeństwa w obliczu coraz bardziej nieokiełznanych żywiołów, a zwłaszcza ognia, stały się przekonywującymi celami rozwiązań architektonicznych, gdzie nie chodziło już o poszukiwanie piękna kulturowego i wartości moralnych, a o reakcję na funkcjonowanie otaczającego nas środowiska, które przerabiamy na tzw. środowisko wybudowane. Jesteśmy w bardzo interesującym momencie przełomu wartości w architekturze, nieco podobnym do przełomu Oświeceniowego. Wówczas, w obliczu innych odkrytych praw przyrody, geometria, proporcje, harmonia – wszystkie panujące dotąd kryteria prowadzące do piękna zapisywanego w geometriach zostały zastąpione przez uwarunkowania rządzące obiektywnym wykonywaniem czynności ludzi w określonych budynkach. Przestrzeniami szpitali miały rządzić odtąd przepływy świeżego powietrza zapewniające higienę; struktura przestrzenna więzień była podporządkowywana zasadzie maksymalnego nadzoru. Człowiek zaczął być widziany jako beneficjent wiedzy dotyczącej jego własnego dobra, nie, jak w poprzedniej epoce – jako uniwersalny wzór ilustrujący boską zasadę rządzącą, według której projektowano mu świat. Można zaryzykować porównanie, że aktualne relacjonowanie architektury z zasobami energetycznymi przez nią konsumowanymi jest podobnym gwałtownym zwrotem. Z platformy społeczno-estetyczno-kulturowej architektura przenosi się bardziej na platformę międzybranżowej współpracy z inżynierami środowiska, ekologami, konstruktorami, materiałoznawcami . Architektura musi się stawać coraz bardziej pragmatyczna, coraz bardziej uczestniczyć w przyrodniczej wymianie energii, ciepła, powietrza, obrocie wody, gazów, materiałów. Chodzi nie tylko o dostępne zasoby materialne i energetyczne – również wnioski, które już płyną dla projektantów z analiz rozprzestrzeniania się ostatniego śmiercionośnego wirusa COVID 19, przekładają się na konkretne formy i rozwiązania architektoniczne . Uwarunkowania kulturowe, moralne, ideologiczne, humanistyczne, musimy traktować już jako funkcjonujące, ale nie wyłącznie rządzące, determinanty projektowe. To już wiemy i musimy stosować. Wyzwaniem jest teraz włączenie budynków w system metaboliczny i krwionośny całego świata, widzenie budynków i miast jako uczestników przyrodniczych cykli, gdzie ewolucja pomaga tym, którzy potrafią przetrwać. Innej drogi już nie ma.
PROF. DR HAB. INŻ. ARCH.
EWA KURYŁOWICZ
PRZEWODNICZĄCA KAPITUŁY KONKURSU KDMA,
KURYŁOWICZ & ASSOCIATES, POLITECHNIKA WARSZAWSKA,
FUNDACJA IM. STEFANA KURYŁOWICZA
SKŁAD KAPITUŁY KONKURSU DLA MŁODYCH ARCHITEKTÓW
- prof. dr hab. inż. LEONARD RUNKIEWICZ
Przewodniczący Komitetu B4F (Kapituł 4YA i 4YE)
Politechnika Warszawska, Rada Naukowa ITB, Przewodniczący Rady Naukowej miesięcznika „Builder” - prof. dr hab. inż. arch. EWA KURYŁOWICZ
Przewodnicząca Kapituły Konkursu KDMA,
Kuryłowicz & Associates, Politechnika Warszawska, Fundacja im. Stefana Kuryłowicza - AGNIESZKA KALINOWSKA-SOŁTYS
APA Wojciechowski Architekci - MARIA SALONI-SADOWSKA
Partner, Kierownik Projektu, Kuryłowicz & Associates Sp. z o.o. - MARTA SĘKULSKA-WROŃSKA
Partner WXCA, Prezes Zarządu OW SARP - dr arch. RAFAŁ BARYCZ
Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz,
Wydział Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii Andrzeja Frycza Modrzewskiego - ANDRZEJ M. CHOŁDZYŃSKI
AMC – Andrzej M. Chołdzyński - dr inż. arch. TOMASZ KONIOR
Konior Studio - MARCIN KOŚCIUCH
Ultra Architects - dr inż. arch. PIOTR LEWICKI
Biuro Projektów Lewicki Łatak - MIROSŁAW NIZIO
Nizio Design International - MARCIN SADOWSKI
JEMS Architekci - dr inż. prof. PW arch. JERZY GROCHULSKI
p.o. Prezesa SARP - MARIUSZ ŚCISŁO
Prezes Zarządu FS&P Arcus - SZYMON WOJCIECHOWSKI
APA Wojciechowski Architekci - MONIKA KUPSKA-KUPIS
Koordynator Projektów, Velux Polska Sp. z o.o. - PIOTR DAUKSZA
Prezes Zarządu, H+H Polska Sp. z o.o. - PIOTR DZIĘGIELEWSKI
Koordynator ds. rozwoju, Peri Polska Sp. z o.o. - MACIEJ JEŻEWSKI
Architectural Projects Specification Manager,
Saint-Gobain Glass - ANDRZEJ KACZOR
Dyrektor Zarządzający, Soudal Sp. z o.o. - PIOTR KARBOWNIK
Manager Materials Product Management – Poland, Cemex Polska Sp. z o.o. - BOŻENA MARCIŃCZYK
Office Manager – BIMobject Poland Sp. z o.o. - PAWEŁ MAJCHROWSKI
Kierownik działu koordynacji inwestycji, Ponzio Polska Sp. z o.o. - CZESŁAW PENCONEK
Prezes Rady Nadzorczej, Klinkier Przysucha SA - WITOLD SZYMANIK
Prezes Zarządu, WSC Szymanik i S-ka Sp. z o.o. - IWONA SZYMANIK
Wiceprezes Zarządu, WSC Szymanik i S-ka Sp. z o.o. - mgr inż. DANUTA BURZYŃSKA
Redaktor Naczelna, Miesięcznik „Builder”